Fluorine-free hydrophobicity
Geëngineerde lage oppervlakte-energie zonder C–F-bindingen, bereikt via silaan-chemie, gemethyleerde siloxanen of hiërarchische micro/nano-structuren. De PFAS-vrije weg voor massamarkt AF-coatings.
Bronnen
Technische termen voor optische dunnefilm-coatings, antireflectie-ontwerp, anti-glans- en anti-vingerafdruk-chemie, automotive optica, AR/VR-golfgeleiders, fotonische productie en het regelgevingslandschap rond PFAS. Definities zijn vertaald naar alle acht talen die de Kriya-site ondersteunt.
7 termen
Geëngineerde lage oppervlakte-energie zonder C–F-bindingen, bereikt via silaan-chemie, gemethyleerde siloxanen of hiërarchische micro/nano-structuren. De PFAS-vrije weg voor massamarkt AF-coatings.
Weerstand tegen bevochtiging en hechting van oliën. Gemeten als olie-contacthoek (OCA), doorgaans met hexadecaan. OCA > 60° is de praktische drempel voor vingerafdruk-resistente oppervlakken.
Een klasse synthetische gefluorineerde chemicaliën met C–F-bindingen. Historisch gebruikt voor hydrofobe / oleofobe coatings vanwege lage oppervlakte-energie. Wereldwijd beperkt (EU REACH, US EPA, Japan, Korea) vanwege milieupersistentie en gezondheidsrisico's.
Een formulering zonder per- of polyfluoralkylstoffen. Wordt een regelgevende harde eis (EU universele PFAS-beperkingsvoorstel, Amerikaanse staatswetten). Kriya's volledige RI-platform 1,16–2,00 is PFAS-vrij.
De hoek waarbij een druppel van gegeven volume begint te glijden op een gekanteld oppervlak. Lagere slip angle wijst op beter zelfreinigend gedrag. Nauw gekoppeld aan contacthoek-hysteresis.
De thermodynamische energie nodig om een eenheidoppervlak nieuwe oppervlak te creëren, gemeten in mJ/m². Lage oppervlakte-energie (≈10–20 mJ/m²) geeft hydrofobie en oleofobie. PFAS-oppervlakken bereiken ~10 mJ/m²; PFAS-vrije hybride silanen 15–20 mJ/m².
De hoek die een waterdruppel maakt met een oppervlak, gemeten met goniometrie. WCA > 90° = hydrofoob, > 150° = superhydrofoob. Hogere WCA correleert met betere anti-vingerafdruk-prestaties en gemakkelijker reinigen.
6 termen
De eenheid van spiegelende glans, gedefinieerd zodat gepolijst zwart glas met brekingsindex 1,567 precies 100 GU op 60° leest. Anti-glans coatings leveren typisch 30–95 GU afhankelijk van haze-doel.
Een instrument dat de hoekverdeling van gereflecteerd of doorgelaten licht meet. Gebruikt om BRDF, BTDF en de hoeksignatuur van AG-coatings te karakteriseren voorbij eenvoudige scalaire glans.
Een instrument dat totale transmissie, haze en clarity van transparante samples meet door voorwaarts verstrooid licht te verzamelen in een integrerende sfeer. BYK Haze-Gard is het industriestandaardmodel.
Rekenkundige gemiddelde oppervlakteruwheid gemeten over een klein profiellengte, doorgaans nm tot μm-schaal. AG-coatings gebruiken gecontroleerde Ra in het bereik 50–500 nm om spiegelende reflectie te verstrooien.
Een multifunctioneel uiterlijk-meetinstrument dat 20°/60°/85° glans, distinctness of image (DOI) en gereflecteerde haze in één meting registreert. Standaard voor oppervlakken waar zowel glans als DOI tellen.
Pixel-niveau scintillatie zichtbaar wanneer een AG-oppervlak op een gepixeld display ligt. Veroorzaakt doordat de AG-microstructuur het licht van individuele sub-pixels moduleert. Belangrijke trade-off in AG haze-afstelling.
10 termen
De invalshoek waarbij p-gepolariseerd licht volledig wordt doorgelaten zonder reflectie van een niet-absorberend diëlektrisch grensvlak. Fundamenteel voor polarisatie-discriminerend AR-ontwerp. Voor absorberende media vervangen door een pseudo-Brewster-minimum.
Een meerlaags antireflectie-ontwerp dat reflectie onderdrukt over een breed spectraal bereik (bv. 400–700 nm zichtbaar, 905–1550 nm NIR). Meestal 3–5 lagen, numeriek geoptimaliseerd.
Reflectie aan een vlakke diëlektrische grensvlak, afgeleid uit Maxwells vergelijkingen. Polarisatie-afhankelijk: s-pol (loodrecht) en p-pol (parallel) reflectie verschillen. De Fresnel-vergelijkingen zijn de basis voor AR-coating-ontwerp.
De praktijk om laagmaterialen zo te kiezen dat brekingsindices geleidelijk veranderen in plaats van abrupt over een grensvlak, waardoor Fresnel-reflectie wordt onderdrukt. Cruciaal voor OLED-extractielagen en golfgeleider-cladding.
Een optische assemblage van twee of meer dunne lagen met afwisselend hoge en lage brekingsindices, ontworpen voor breedband-reflectie, -transmissie of -filterrespons. Berekend via de transfer-matrix-methode (TMM).
Een complexe grootheid die brekingsindex en hoek combineert, gebruikt in TMM om reflectie en transmissie te berekenen. Reflectie R = |(Y₀ − Y)/(Y₀ + Y)|² waarbij Y₀ de admittantie van het inkomende medium is.
Een dunne-laag met optische dikte gelijk aan een kwart van de ontwerpgolflengte. Een enkele QWL met brekingsindex √(n_lucht × n_substraat) geeft nulreflectie bij de ontwerpgolflengte — de eenvoudigste enkellaags AR.
s-gepolariseerd licht heeft zijn elektrisch veld loodrecht op het invalsvlak (Duits "senkrecht"); p-gepolariseerd licht heeft zijn elektrisch veld in het vlak (parallel). Reflectie verschilt aanzienlijk tussen beide, vooral nabij de Brewster-hoek.
Een numerieke techniek voor het berekenen van de complexe amplitude-reflectie en -transmissie van willekeurige meerlaagse dunne-laag-stacks. Elke laag wordt voorgesteld als een 2×2 matrix; de stackmatrix is het product. Standaardgereedschap in AR-coating-ontwerp.
Een twee- of drielaags AR-stack afgestemd op één smalle golflengteband, vernoemd naar de V-vormige reflectiecurve. Gebruikt in laseroptica en LiDAR-sensorvensters.
8 termen
Het 3D-gebied waarin de pupil van een gebruiker kan worden geplaatst en nog steeds het volledige virtuele beeld ziet. Beperkt door uitgangspupil-expansie-gratings. Grotere eye-boxes accommoderen diverse interpupillaire afstanden en hoofdposities.
De hoekomvang van de wereld die een gebruiker door een optisch instrument kan zien. AR/VR FOV is begrensd door TIR-envelop en grating-bandbreedte van de golfgeleider. Verhogen van FOV vereist vaak hogere brekingsindex-substraten.
Een volume-Bragg-tralie opgenomen als brekingsindex-modulatie in een fotopolymeer of dichromaatgelatinefilm. In tegenstelling tot SRG geen oppervlakterelief; afstembare hoek- en spectrale selectiviteit. Gebruikt in geselecteerde AR/VR-producten en HUD-combiners.
Diffractieve elementen aan de in- en uitgang van een golfgeleider die displaylicht koppelen in TIR-propagatie en terug uit naar het oog van de gebruiker. Efficiëntie, uniformiteit en hoekbandbreedte zijn kritieke ontwerpparameters.
De golfvector die richting en ruimtelijke frequentie van een lichtgolf representeert. Gebruikt in golfgeleider- en grating-analyse om koppeling, dispersie en TIR-condities in k-ruimte te beschrijven.
Een golfgeleider-ontwerptechniek die opeenvolgende grating-bounces gebruikt om de uitgangspupil te vergroten van de kleine native-pupil van de projector naar een bruikbare eye-box. 1D- en 2D-pupil-expanders zijn standaard in moderne AR-brillen.
Een periodiek micro/nano-gestructureerd oppervlak dat licht buigt. In AR/VR golfgeleiders fungeren SRGs als in/out-couplers en pupilverbreders. Periode doorgaans 200–500 nm; gefabriceerd via NIL op Kriya HRI-substraten.
Wanneer licht in een dichter medium een grensvlak met een minder dicht medium raakt voorbij de kritische hoek, reflecteert al het licht terug. De basis van licht-confinement in golfgeleiders en glasvezeloptiek.
7 termen
Een set veiligheidsfuncties op basis van camera, radar en LiDAR (lane-keeping, noodremassist, adaptieve cruise). Camera- en LiDAR-sensorvensters vereisen AR-coatings met hoge transmissie over de werkende golflengten.
Een beschermend transparant deksel over een automotive camera (voorwaarts, surround-view, bestuurdersmonitoring). Vereist breedband-AR voor lage ghosting, hardcoat voor steenslag-resistentie en AF-chemie voor zelfreinigend gedrag.
Een vaag duplicaat van het primaire HUD-beeld veroorzaakt door reflectie aan het tweede oppervlak van de voorruit. Onderdrukt door wig-PVB-inserts en strak gecontroleerde meerlaags AR op het binnenste glasoppervlak.
Een automotive optisch systeem dat informatie (snelheid, navigatie, ADAS-waarschuwingen) projecteert in de kijklijn van de bestuurder via de voorruit. Meerlagige AR + selectieve reflectie op glas-lucht- en glas-PVB-grensvlakken essentieel om dubbelbeelden te onderdrukken.
Time-of-flight 3D-mapping sensor met gepulst laserlicht, typisch bij 905, 940 of 1550 nm. Sensorvensters hebben smalbandige AR (V-coat) nodig voor maximale transmissie en minimale reflectie terug naar de detector.
De fractie 700–2500 nm licht die door een coating of substraat gaat. Cruciaal voor LiDAR (905/940/1550 nm), bestuurders-monitoringcamera's (940 nm) en nachtvisie-systemen. De meeste automotive zonwering-coatings weren NIR maar moeten transmissie hebben op sensor-specifieke banden.
Een HUD-ontwerp dat rekening houdt met het gepolariseerde karakter van LCD-projector-output en het polariserende effect van gepolariseerde zonnebrillen. Zonder compensatie verliezen bestuurders met gepolariseerde brillen het HUD-beeld — opgelost met kwart-golfvertragers of s-pol projectie.
11 termen
Een zelfbegrenzende CVD-variant die films één atoomlaag tegelijk laat groeien via afwisselende precursor-pulsen. Sub-nm diktecontrole en conformaal dekkend. Gebruikt voor ultradunne AR-lagen, gate-diëlektrica en pinhole-vrije barrières.
Een natchemische methode waarbij het substraat wordt ondergedompeld en met geregelde snelheid teruggetrokken, een uniforme film achterlatend. Dikte schaalt met viscositeit, dichtheid en terugtrekkingssnelheid (Landau-Levich). Kosteneffectief voor prototypes en kleine volumes.
Een vacuüm-PVD-methode waarbij bronmateriaal wordt verhit (resistief of e-beam) en damp neerslaat op het substraat. Tragere lijn-van-zicht; gangbaar voor prototype optische coatings. Substraatverwarming beperkt gebruik op kunststoffen.
Een R2R-coatingmethode met een gegraveerde cilinder die gedoseerde vloeistofpockets overdraagt op het substraat. Beste voor dikkere (~1–20 μm) functionele lagen; niet ideaal voor sub-100 nm AR-lagen.
Chemische dampdepositie met plasma om de vereiste substraattemperatuur te verlagen. Gangbaar voor SiO₂, SiN_x, en SiO_xN_y films op temperatuurgevoelige substraten. Sneller dan ALD met dikkere films maar minder precies.
Continue natchemische coating van flexibele substraten (PET, TAC) op een rol. Slot-die, gravure of spraytoepassers gevolgd door inline-uitharding (UV, thermisch of duaal). Hoge doorvoer; voorkeur voor AR/AG/AF op automotive- en displayfilms.
Een nauwkeurige natchemische coatingmethode met gedoseerde vloeistof geëxtrudeerd door een dunne sleuf op een bewegende baan. Premiere R2R-techniek voor dunne (~100 nm tot ~10 μm) optische coatings met cross-web uniformiteit onder ±1%.
Een natchemische syntheseroute die een anorganisch oxide-netwerk vormt uit moleculaire voorlopers via hydrolyse en condensatie. Maakt laagtemperatuur-verwerking van optische coatings (silica, titania, zirconia) op kunststof substraten mogelijk. Kriya's kernplatform.
Een natchemische methode die vloeistof dispenseert op een draaiend substraat; centrifugale kracht slingert het overschot weg, een dunne uniforme film achterlatend. Standaard voor wafer-schaal optica en lab-prototyping. Dikte schaalt met √(viscositeit / spinsnelheid).
Een natchemische methode met verstoven druppels gericht op het substraat. Geschikt voor grote of gebogen onderdelen (automotive bezels, AR/VR optica-behuizingen) waar dippen en spinnen onpraktisch zijn. Vereist zorgvuldige nozzle- en overspray-controle voor diktegelijkmatigheid.
Fysische dampdepositie waarbij ionen een target bombarderen en uitgeworpen atomen condenseren op het substraat. Produceert dichte optische films (TiO₂, SiO₂, Ta₂O₅) met precieze dikte. Hoge investering; alleen vacuüm; standaard voor camera- en laseroptica.
10 termen
De ITU-R aanbeveling voor ultra-HD-televisie, met een kleurruimte ~75% van het zichtbare CIE 1931-gebied. Alleen haalbaar met quantum-dot of laser-primaries. AR cover-lenzen moeten golflengte-selectieve reflectie vermijden die de brede gamut vervormt.
Het bereik van kleuren dat een display kan reproduceren, geplot op een chromaticiteitsdiagram. Bredere gamuts (DCI-P3, BT.2020) vereisen zuivere smalbandige primaries en zijn gevoelig voor cover-lens reflectie-verkleuring — uniforme AR is cruciaal.
De verhouding van piek-witluminantie tot diepste-zwartluminantie. AR-coatings op de cover-lens verminderen omgevingslicht-reflectie (die bijdraagt aan zwart-state luminantie) en verbeteren daglicht-CR dramatisch.
Een brede gamut-kleurruimte gedefinieerd voor digitale cinema (SMPTE 431-2), ongeveer 25% groter dan sRGB. Geadopteerd door Apple-displays en moderne smartphones. Verscherpt AR-coating kleurneutraliteit-toleranties.
Een niet-emissieve display die gepolariseerd licht uit een backlight moduleert via spanningsgestuurde vloeibare kristallen. Dominant in tv's, monitoren en de meeste automotive panelen. Cover-lens krijgt vaak Kriya AR/AG/AF-coatings.
Een emissieve display met arrays van microscopische anorganische LEDs (meestal GaN). Hogere luminantie en levensduur dan OLED. Index-matching encapsulatie en AR cover-lens-coatings cruciaal voor optische efficiëntie.
Een maat voor hoe goed een optisch systeem ruimtelijk detail behoudt, uitgedrukt als contrast versus ruimtelijke frequentie (cycli/mm of lp/mm). Cover-lens verstrooiing (haze, AG-ruwheid) degradeert MTF direct.
Een emissieve display waarbij elke pixel zijn eigen licht uitstraalt, de backlight elimineert en true black mogelijk maakt. Sterke vraag naar index-gematchte extractielagen (Kriya HRI 1,85+) om EQE 20–40% te verhogen.
De standaard kleurruimte voor het web en de meeste consumentendisplays, gedefinieerd door IEC 61966-2-1. Kleinere gamut dan DCI-P3 of BT.2020. Typische legacy-referentie voor cover-lens reflectie-neutraliteit eisen.
De off-as hoek waarbij display-luminantie onder 50% van loodrechte inval daalt (CR 10:1 of 50% in spec). Cover-lens AR/AG-coatings behouden viewing-angle uniformiteit door reflectie onder schuine hoeken te beheren.
8 termen
Een oscillerend-zand slijtagetest oorspronkelijk ontwikkeld voor oftalmische lenzen. Bayer-ratio = (Δhaze van referentie) / (Δhaze van sample). Hoger = beter. Gebruikt voor hardcoat-ranking.
Een kwalitatieve hechttest waarbij de coating wordt ingesneden tot een 5×5 of 6×6 raster en plakband wordt aangebracht/getrokken. Gewaardeerd 0–5 op % vakjes behouden. ISO 2409 Klasse 0 (geen afbladering) is industrie-minimum.
De toename in haze (%) na een slijtagetest ten opzichte van het ongedragen sample. De standaard scalair-metriek voor coating-duurzaamheid na Taber, staalwol of Bayer slijtage.
Een kras-hardheidstest die grafietpotloden van oplopende hardheid (6B–9H) onder gedefinieerde belasting en hoek over het oppervlak duwt. Gerapporteerd als het hardste potlood dat het oppervlak niet beschadigt. Hardcoats streven 3H–4H na.
Een kwantitatieve hechttest met een stempel gekleefd op de coating en loodrecht op het oppervlak getrokken. Gerapporteerd in MPa. Vangt cohesief vs adhesief faalgedrag en absolute sterkte.
Het vermogen van een oppervlak om optische en esthetische integriteit te behouden onder schuivend contact. Gekwantificeerd door potloodhardheid, Taber, staalwol of Bayer; gevisualiseerd via krasdichtheid en Δhaze.
Een krastest met staalwol klasse #0000 gedrukt tegen het oppervlak onder vaste belasting (typisch 1 kg/cm²) voor een bepaald aantal cycli. Oppervlaktefalen gemeten als Δhaze of visuele krasdichtheid. Gangbaar voor cover-glas en AG/AF kwalificaties.
Een gestandaardiseerde slijtagetest met een roterende sample-schijf en twee schurende wielen onder gespecificeerde belasting. Gerapporteerd als Δhaze (%) na een aantal cycli (typisch 100 of 500). Kwantificeert real-world reinigingscyclus-duurzaamheid.
8 termen
De verhouding van feature-breedte tot pitch in een periodieke structuur. Beïnvloedt diffractie-efficiëntie, bandbreedte en hoekrespons. Typische SRG duty cycles 0,3–0,7 afhankelijk van applicatie.
In fotovoltaïsch, de verhouding van maximum-vermogenspunt-vermogen tot (Voc × Isc), die celkwaliteit weerspiegelt. In nanostructuur-ontwerp, de fractie van eenheidscel-oppervlak bezet door gestructureerd materiaal.
De radiale fasefunctie vereist om een gecollimeerde bundel te focusseren in een punt op brandpuntafstand f. Geïmplementeerd in metalens-ontwerpen door ruimtelijke variatie van nanopilaar-hoogte of -diameter om lokale fasevertraging te ontwerpen.
Een platte optische lens bestaande uit een array van sub-golflengte nanopilaren die fase lokaal sturen. Vervangt brekende lenzen voor ultradunne beeldvorming. Vereist HRI (n ≥ 1,85) substraat of diëlektrische pilaren gepatroneerd via NIL of e-beam.
Een wafer-schaal of roll-to-roll patroneertechniek waarbij een mastermal sub-100 nm features overdraagt in een uitharder hars. Kosteneffectief alternatief voor e-beam of DUV-lithografie voor AR/VR golfgeleiders en metalens-prototyping.
De middelpunt-tot-middelpunt afstand van periodieke features (tralies, nanopilaren). Sub-golflengte pitch (~λ/2) vermijdt ongewenste diffractie-orden. AR/VR golfgeleider-pitches typisch 200–500 nm.
Continue nanoimprint-patronering op flexibele substraten met een rolgemonteerd master. Maakt wafer-equivalente doorvoer mogelijk met lagere capex dan wafer-NIL. Cruciaal voor kosteneffectieve AR/VR golfgeleider-productie.
Productie op de schaal van standaard halfgeleiderwafels (typisch 200 mm of 300 mm). Vereist doorvoerniveau voor AR/VR golfgeleiders en metalenzen om met conventionele lenzen op kosten te concurreren.
15 termen
Een transparant geleidend oxide-nanodeeltje (Sb-gedoteerd SnO₂) dat sterk absorbeert in NIR terwijl zichtbaar licht wordt doorgelaten. Belangrijke warmte-werende vulstof in automotive zonwerings-coatings; alternatief voor indium-gebaseerd ITO.
Een keramisch oxide met hoge brekingsindex (n ~2,2 zichtbaar) gebruikt als nanodeeltjes-vulstof in HRI-coatings en als UV-absorber in beschermfilms. Stabiel onder zonblootstelling.
Een hars die UV- en thermische uitharding combineert. UV biedt directe green-state uitharding voor lijnsnelheid; daaropvolgende thermische stap voltooit crosslinking binnen schaduwgebieden of gebogen geometrieën. Standaard voor automotive gebogen-display coatings.
Een materiaal dat een anorganische backbone (Si–O, Ti–O, Zr–O-netwerken) combineert met organische zijketens voor crosslinking. Levert keramische hardheid met polymeer-flexibiliteit, het fundament van Kriya's sol-gel coatingchemie.
De internationale standaard voor kwaliteitsmanagementsystemen. Certificeert dat een fabrikant gedocumenteerde processen onderhoudt voor ontwerp, productie en continue verbetering. Kriya is ISO 9001:2015 gecertificeerd.
Zuid-Korea's Wet op Registratie en Evaluatie van Chemische Stoffen (2015, herzien 2019). Stoffen ≥1 t/jaar moeten worden geregistreerd. Spiegelt EU-REACH-structuur met Korea-specifieke tonnage-drempels en autorisatielijst.
OECD-principes voor het organiseren en uitvoeren van niet-klinische gezondheids- en milieuveiligheidsstudies. Vereist voor veel regelgevende indieningen (REACH, EPA TSCA). Definieert lab-accreditatie, studietraceerbaarheid en data-integriteit.
De EU-verordening over Registratie, Evaluatie, Autorisatie en Beperking van Chemicaliën. Stoffen boven 1 t/jaar moeten worden geregistreerd bij ECHA; SVHC's krijgen Annex XIV-autorisatie. Drijfveer van de PFAS-vrije transitie.
EU-richtlijn die gevaarlijke stoffen in elektrische en elektronische apparatuur beperkt. Beperkt Pb, Hg, Cd, Cr(VI), PBB, PBDE en vier ftalaten. Kriya-coatings zijn RoHS-conform door ontwerp.
Submicron amorf silica deeltjes (n ~1,46) gebruikt als lage-brekingsindex-vulstof in AR-coatings, hardcoat-versterking en als gecontroleerd-ruwheid-creator in AG-coatings.
Een chemische stof geïdentificeerd door ECHA onder REACH als ernstig gezondheids- of milieurisico. Opgenomen op de Candidate List; Artikel 33 vereist klantmelding bij aanwezigheid ≥0,1% in artikelen. PFAS-stoffen worden steeds vaker toegevoegd.
Een hars die polymeriseert bij verhoogde temperatuur, typisch 80–150 °C voor sol-gel hybriden. Trager dan UV maar produceert dichtere netwerken en is compatibel met dikkere coatings.
De Amerikaanse federale wet (beheerd door EPA) die commerciële chemicaliën reguleert. Nieuwe stoffen vereisen pre-manufacture notification (PMN); bestaande stoffen zijn geïnventariseerd. PFAS-regelgeving wordt snel aangescherpt onder de 2024–2026 acties.
Een vloeibare hars die snel polymeriseert onder UV-belichting via foto-initiator chemie. Hardt in seconden, ideaal voor R2R-lijnen en NIL-patroonfixering. Geen oplosmiddel-emissies.
Een keramisch oxide met hoge brekingsindex (n ~2,1) op grote schaal gebruikt als vulstof voor HRI sol-gel-coatings, vooral voor AR/VR golfgeleiders en OLED-extractielagen. Uitstekende mechanische en thermische stabiliteit.
8 termen
Het standaard zonne-referentiespectrum dat direct + diffuus zonlicht op zeeniveau weergeeft na 1,5 atmosfeer luchtmassa. Gebruikt om zonnecel-efficiëntie te certificeren. Totale irradiantie ~1000 W/m².
De toename in zonnecel-vermogensoutput (typisch 2,5–4%) bereikt door breedband-AR op het cover-glas toe te voegen. Berekend door AR-transmissieverbetering te integreren over het AM1.5G-spectrum gewogen door cel-EQE(λ).
Voor zonnecellen, de golflengte-afhankelijke fractie incidente fotonen die een verzameld elektron opleveren. AR-coatings op cover-glas verbeteren EQE direct in het zichtbare door oppervlakte-reflectie te verminderen.
De internationale standaard die ontwerpkwalificatie en typegoedkeurings-tests voor kristallijnsilicium fotovoltaïsche modules definieert. Inclusief versnelde verwering, mechanische belasting en hot-spot tests. AR cover-glass coatings moeten deze protocollen overleven.
Een dunne metalen of oxide-coating die ver-infrarood (warmte) straling reflecteert terwijl zichtbaar licht wordt doorgelaten. Verlaagt beglazings-emissiviteit van ~0,84 (onbedekt) naar <0,10. Standaard voor energie-efficiënte ramen.
De fractie inkomende zonnestraling die warmte wordt binnen een gebouw of voertuig, inclusief directe transmissie en geabsorbeerde-en-heruitgestraalde delen. Lagere SHGC betekent betere warmteafstoting. Kritisch voor automotive glas en gebouwgevels.
De thermische transmissie van een beglazing, uitdrukkend hoeveel warmte per oppervlakte-eenheid per graad temperatuurverschil geleid wordt. Lagere U = betere isolatie. Modern dubbel glas met low-e-coating bereikt U < 1,0 W/m²K.
De fractie zichtbaar licht (380–780 nm) doorgelaten door een glasplaat, gewogen door de fotopische oogrespons. Automotive voorruiten vereisen VLT ≥ 70% in de meeste jurisdicties.
8 termen
Het verschil in brekingsindex tussen twee hoofdassen in een optisch anisotroop materiaal. Belangrijk voor strek-geïnduceerde dubbelbreking in PMMA / PC cover-lenzen en voor LC-uitlijnlagen.
De fractie licht verstrooid binnen ±2,5° van de inkomende richting — kleine-hoek tegenhanger van haze. Hoge clarity behoudt beeldscherpte door de coating heen.
Een maat voor hoe scherp een gereflecteerd beeld verschijnt in een gecoat oppervlak. DOI loopt van 0–100; hoogglans-displays streven 95+, antiglans oppervlakken verlagen DOI bewust om het gereflecteerde beeld te verstrooien.
Spiegelende reflectie gemeten bij 60°, 20° (hoogglans) of 85° (mat) en uitgedrukt in glanseenheden (GU). 100 GU is de gepolijste zwart-glas standaard. AR-coatings streven naar 95–100 GU bij 60°; AG-coatings reduceren glans bewust.
Het percentage doorgelaten licht dat meer dan 2,5° afwijkt van de inkomende richting. AG-coatings introduceren gecontroleerde haze (typisch 1–25%) voor diffuse uniformiteit; AR-coatings houden haze < 0,5%.
De fractie inkomend lichtvermogen dat door een oppervlak of grensvlak wordt gereflecteerd, uitgedrukt 0–1 of 0–100%. AR-ontwerp minimaliseert R(λ) over de applicatiebandbreedte en werkhoek.
Het totale licht verstrooid in het halfrond weg van een oppervlak, genormaliseerd op het inkomend vermogen. Voor gladde oppervlakken TIS ∝ (σ/λ)² waarbij σ de RMS-ruwheid is — Bennett-Porteus relatie.
De fractie inkomend lichtvermogen dat door een sample gaat, uitgedrukt 0–1 of 0–100%. Golflengte-afhankelijke T(λ) wordt gemeten met een spectrofotometer. Totale T = direct + diffuus (haze).
13 termen
Een maat voor optische materiaaldispersie uitgedrukt als één getal. Berekend uit brekingsindices bij drie Fraunhofer-golflengten (d, F, C). Hoge V_d betekent lage dispersie (chromatische aberratie).
Een oppervlaktechemie die de zichtbaarheid en hechting van huidolie en vingerafdrukken vermindert. Bereikt door lage oppervlakte-energie (hoge water- en olie-contacthoeken), traditioneel met gefluorineerde chemie; PFAS-vrije routes gebruiken silaan-gemodelleerde hybride netwerken.
Een oppervlaktebehandeling die spiegelende reflectie verstrooit om spiegelachtige verblinding te verminderen. AG werkt door gecontroleerde microruwheid (haze) op het oppervlak aan te brengen, waarbij glans wordt ingeruild voor diffuse uniformiteit.
Een coating of meerlaagse stack ontworpen om optische reflectie aan een grensvlak te onderdrukken en de transmissie te verhogen. Enkellaags AR bereikt nulreflectie bij één golflengte; breedband AR gebruikt meerdere lagen voor een breed spectraal en hoekbereik.
Een eenvoudig empirisch model voor normale dispersie in transparante diëlektrica. Drie coëfficiënten A, B, C fitten n(λ) over het zichtbare spectrum. Standaard voor dunne-laag-ontwerp en ellipsometrie pre-fits.
De volledige complexwaardige representatie N = n + ik die zowel breking (n) als absorptie (k) bij een golflengte vastlegt. Gebruikt in Fresnel- en TMM-berekeningen voor nauwkeurige verwerking van metalen, halfgeleiders en absorberende kleurstoffen.
De golflengte-afhankelijkheid van de brekingsindex, n(λ). Normale dispersie betekent dat n afneemt met toenemende golflengte. Gekwantificeerd door Cauchy- of Sellmeier-coëfficiënten gefit op ellipsometrie- of spectrofotometriedata.
Het imaginaire deel van de complexe brekingsindex N = n + ik. Kwantificeert optische absorptie per golflengte. Voor diëlektrische coatings is k ≈ 0; voor metalen kan k groter zijn dan n.
Een kras- en slijtvaste coating aangebracht op zachtere kunststof substraten (PMMA, PC). Typische prestatiemetingen: potloodhardheid 3H–4H, lage Δhaze na Taber-slijtage of staalwol-cycli.
Optische materialen met een brekingsindex doorgaans boven ~1,65, gebruikt als hoge-n laag in AR meerlaagse stacks, als substraat of kern voor AR/VR golfgeleiders en als fotonische structuren (metalens nanopilaren). PFAS-vrije HRI tot n=2,00 is zeldzaam — Kriya levert dit.
Optische materialen met een brekingsindex doorgaans onder ~1,40, gebruikt als de lage-n laag in AR meerlaagse stacks, als cladding in golfgeleiders en als antireflectie-toplagen. Lage n bereiken zonder PFAS is technisch uitdagend — Kriya gaat tot 1,16.
De verhouding van de lichtsnelheid in vacuüm tot de lichtsnelheid in het medium. Bepaalt hoeveel een straal buigt aan een grensvlak (wet van Snellius) en de grootte van Fresnel-reflectie.
Een fysiek onderbouwd dispersiemodel afgeleid van oscillatortheorie. Gebruikt poolpaar-coëfficiënten Bᵢ en Cᵢ. Nauwkeuriger dan Cauchy over bredere spectrale bereiken en nabij absorptie-resonanties.